-Almmuhus-
-Almmuhus-
OĐĐASAT Searvá sáme­politihkkii

Searvá sáme­politihkkii

-

-

Sámi artistta Fred René Buljo lea Árjja njunuševttohus Mátta-Norgga válgabiirres. 

Árjja bellodat lea almmuhan iežas nominašuvdnalisttuid dán jagá sámediggeválggaide. Njunuševttohusaid searvvis gávdnat guokte sámi beakkálmasa. Keiino artistta Fred René Buljo lea Mátta-Norgga válgabiirres vuosttaševttohussan ja Gáissi válgabiirres ges lea spábbačiekči Hans Norbye. 

Árjja evttohusat Mátta-Norgga válgabiirres: 

̂1. Fred René Øvergård Buljo, r. 1988, Artista/Mánáidgárdeoahpaheaddji, Oslo

2. Máre Helander, r. 1964, Mánáidgárdeoahpaheaddji, Oslo

3. Lizett Nathalie Persen, r. 1993, Juridihkalaš ráđđeaddi, Bergen

4. Astrid Ingebjørg Swart, r. 1973, Noaidi, Øvre Eiker

5. Anja Lona Skogerbø, r. 2001, Elektrihkkárhárjehalli, Oslo

6. Runar Lindseth, r. 1980, Sihkkarvuođaráđđeaddi, Horten

7. Ann Kristin Balto, r. 1975, Lektor, Ås

8. Rune Pettersen, r. 1971, Mielbargi girdis, Jessheim

9. Trude Jeanette Karlsen, r. 1994, Mánáidgárdefágabargi, Bergen

10. Kjell Vidar Erke, r. 1969, Konsuleanta, Lier-Tranby

11. Roar Pettersen, r. 1974, Johtolatplánejeaddji, Hvam

12. Kjellaug Oline Mudenia, r. 1977, Viessogálvosnihkkár, Vegårdhei

̂

Árjja evttohusat Gáisi válgabiirres:

1. Hans Norbye, r. 1987, Spábbačiekči, Romsa

2. Marion Anne Rimpi Mienna, r. 1987, Studeanta, Finnsnes

3. Johan Issát Turi Oskal, r. 1983, Boazodoalli/Gründár, Romsa

4. Ole Mathis Vesterheim Hætta, r. 1982, Ráđđeaddi, Romsa

5. Sara Marie Triumf, r. 1982, Jurista, Romsa

6. Malene Eriksen, r. 1989, Fysioterapeuhtta, Romsa

7. Tone Joakime Nilsen, r. 1981, Guolásteaddji, Romsa

8. Elin Anne Nikolaisen, r. 1965, Pedagogalaš jođiheaddji joatkkaskuvlla valáštallanfágas, Beardogorži

9. Lars Oddmund Sandvik, r. 1981, Logistihkkajođiheaddji, Beardogorži

10. Anne Lill Sarabakken, r. 1983, Mánáidgárdejođiheaddji, Romsa

Árjja evttohusat Ávjováre válgabiirres: 

1. Isak Ole Hætta, r. 1960, Oahppoinspektevra, Guovdageaidnu

2. John Anders Sara, r. 1964, Boazodoalli/Skodi-rein gründár, Jergul/Kárášjohka

3. Hilde Holmestrand, r. 1969, Dáidda- ja duodjeoahpaheaddji, Jergul/Kárášjohka

4. Rolf Anders Hætta Hansen, Mánáidgárdeoahpaheaddji, Ávži/Guovdageaidnu

5. Gunn Elisabeth Kristensen, 1969, Beaivválaš jođiheaddji, Guovdageaidnu

6. Roy Arild Rasmussen, r. 1981, Mánáidgárdejođiheaddji, Guovdageaidnu

7. Nils Ole Skum, r. 1975, Vuosttaškonsuleanta, Guovdageaidnu

8. John Stian Moeng, r. 1978, Gávpeolmmái, Kárášjohka

9. Berit Anne Andersdatter Sara Triumf, r 1966, Seniorráđđeaddi, Guovdageaidnu

10. Lemet Oskar Eriksen, r. 1999, Studeanta, Kárášjohka

11. Anne Hedvig Nordsletta, r. 1991, Jorttamora, Kárášjohka

12. Anton Leier Dahl, r. 1949, Penšunista, Guovdageaidnu

13. Elle Márjá Vars, r. 1957, Girječálli, Guovdageaidnu

14. Marit Kristine Olesdatter Vars, r. 1988, Bagadalli, Guovdageaidnu

Árja evttohusat Nuortaguovllu válgabiirres: 

1. Per Olaf Persen, r. 1966, Studeanta, Deatnu

2. Jon-Christer Mudenia, r. 1995, Studeanta, Deatnu

3. Elisabeth Reisænen, r. 1984, Oahpaheaddji, Unjárga

4. Joachim Henriksen, r. 1978, Guolásteaddji, Deatnu

5. Solbjørg Mudenia, r. 1966, Beaivválaš jođiheaddji, Mátta-Várjjat

6. Inger Eline Eriksen Fjellgren, r. 1987, Duopmárváldi, Deatnu

7. Tor Gunnar Henriksen, r. 1967, Doallokoordináhtor, Unjárga 

8. Jánoš Trosten, r. 1963, Oahpaheaddji, Unjárga

9. Karl Harald Ekre, r. 1968, Snihkkár, Mátta-Várjjat

10. Hilde Sabbasen, r. 1978, Oahpaheaddji, Deatnu

Árjja evttohusat Davveguovllu válgabiirres: 

1. Ole Nils Ailo Siri, r. 1981, Turisttaguossoheaddji/Boazodoalli, Guohcanuorri

2. Johan Mikkel Logje, r. 1971, Ámmátvuoddji, Áltá

3. Kine Elise Bergly, r. 1991, Oahpaheaddji, Hakkstabben

4. Bente Leirbakken, r. 1964, Feargga boradanbáikki jođiheaddji, Áltá

5. Trond-Einar Karlsen, r. 1961, Penšunerejuvvon guolásteaddji, Storekorsnes

6. Bente Sjursen, r. 1966, NAV áššemeannudeaddji, Stuora Liidnavuotna

7. Ann-Kristin Leirbakken, r. 1985, Mánáidsuodjaluspedagoga, Áltá

8. Arne Ivar Ring, r. 1989, Guollebiebmi, Áltá

9. Geir Olsen, r. 1972, Revrebargi, Áltá

10. Cathrine Fjærvoll, r. 1990, Studeanta, Fállejohka

11. Trond Egil Nilsen, r. 1961, Rávdi/Dáiddár, Muorral

12. Karin Johanne Karlsen, r. 1974, Vuovdinkonsuleanta, Áltá 

-Almmuhus-